Nejen že prvořadé je poskytnutí náležitého soukromí, promítne se volba i na designu bytu či domu. Nutno uznat, že okna bez zajištění zastínění působí studeně a budí dojem nezabydleného bytu.

Samozřejmě rovněž záleží na vašem vkusu a požadavcích. Ideální i v rámci estetičnosti je sjednocené řešení volby buď pro závěsy či žaluzie. Určitě není interesantní každé okno či místnost jinak řešena, někde žaluzie jinde závěsy. I když… proti gustu…

žaluzie

Žaluzie

Dnes je na výběr již mnoho druhů a typů žaluzií, ať už látkové, plastové, hliníkové, dřevěné či bambusové. Žaluzie zabezpečí více soukromí. Dodají punc eleganci. Bambusové žaluzie jsou ideální variantou pro místnosti, kde je potenciálnost vlhkosti, jako například koupelna, neboť se jedná o ryze přírodní materiál. Předností žaluzií je především praktičnost a zejména nastavení alternativy ohledně stínění pokoje či místnosti. Jsou vhodné pro instalaci do menších místností či kde je zkrátka méně místa.

V rámci údržby jsou však ideální, neboť i když se na nich prach usazuje, k dostání jsou specifické přípravky na čištění i ošetření. Mnohdy však postačí jen setřít prach prachovkou či hadříkem. Pouze látkové žaluzie vyžadují údržbu a péči dle instrukce od dodavatele.

postel

Závěsy
 
Dodají půvab a kouzlo zejména v prostorných místnostech. Ideálně se vyjímají ve větším obývacím pokoji. Dávno už nejsou jen z těžkého materiálu, naopak na trhu je značný výběr a moderní jsou lehké a svěže působící materiály. Podstatné je zvážit vzory apod., importantní aby ladily závěsy samozřejmě s ostatním vybavením pokoje. 
Nestárnoucím trendem zůstávají nejen jednobarevné varianty tak i květinové vzory. Závěsy dodají místnosti na útulnosti, navodí hřejivý dojem. Jen zajištění zastínění není do takové míry jako v případě žaluzií. Disponují menší regulací ohledně prostupnosti světla.
 
Údržba závěsů vyžaduje více péče a i času, je náročnější. Závěsy více pohlcují prach, který na nich ulpívá. Účinné a vhodné je občasné nejen vyklepání, ale dle daného materiálu jednou za čas i přejet vysavačem. Samozřejmostí je praní. Některé závěsy je nutno dávat do čistírny.