Zábradlí mohou být použita u venkovního schodiště nebo v interiéru. Dle účelu použití se liší svou konstrukcí a použitými materiály. V exteriéru musí zábradlí čelit povětrnostním vlivům a musí být pro jeho výrobu užito více odolných materiálů. V interiéru je zábradlí jedním z hlavních estetických prvků a musí být nejen plně funkční a bezpečné, ale také oku lahodící.

schodiště1

Druhy zábradlí používaných v interiérech:

Kovové pozinkované zábradlí – nejpevnější zábradlí ze všech. Lze vybírat z nejrůznějších polotovarů a kombinovat různé výplně. Kov je potřeba nalakovat vhodnou stálou barvou a po letech nátěr obnovovat. Konstrukce kovového zábradlí je těžká a celkově zatěžuje stavbu. Do interiéru se používají mně, své uplatnění nacházejí na balkónech a terasách.

Pochromované nebo nerezové zábradlí – futuristicky vyhlížející zábradlí s vyššími pořizovacími náklady, ale s velmi dlouhou bezúdržbovou životností. Je vzdušné a velice moderní. Výplň si zvolíte dle libosti prutovou, lankovou nebo skleněnou.

Skleněné zábradlí – nadčasové a velmi vzdušné zábradlí. Hodí se do luxusních prostor. Velmi vysoké náklady a náročnost na údržbu skel však může od pořízení skleného zábradlí odradit. Na výrobu je užito tvrzených skel v kombinaci s kovovými prvky.

schodiště

Dřevěné zábradlí na schody – stálá klasika, kdy na konstrukci je užito přírodního materiálu, a to dřeva. Pokud chcete do svého domu vnést přírodní prvek, pak neváhejte kombinovat dřevěné schodiště s dřevěným zábradlím. Vybírat můžete s nejrůznějších variant madel a výplní. Je možné si nechat zhotovit zábradlí vyloženě na zakázku s vlastním návrhem vzhledu. Dřevěné zábradlí musí být opracováno a nalakováno lakem. Musíte však počítat s tím, že tento lak se časem bude stírat a bude potřeba jej obnovovat. Pořizovací náklady jsou zlatým středem ve výběru zábradlí. Je nutné také počítat s větší zátěží pro konstrukci domu.