Před otázkou, zda dát dítěti kapesné či ne, stojí všichni rodiče. Každý rodič má samozřejmě jiný názor.
Co je, ale vhodné pro děti?
Určitě budete stát před otázkou od kolika let a jakou sumu kapesného dětem poskytnout. Poskytnutí kapesného je rozhodně vhodné. Děti se lépe naučí hospodařit s financemi. Určitě si každý z dětství ještě pamatujeme pocit důležitosti, když jsme si za první kapesné, mohli sami něco koupit. Šetřili jsme na dárky pro rodiče a kamarády, koupili si zmrzlinu.
dětská kasička prase.jpg
Kapesné bychom měli přizpůsobit věku dítěte. Než totiž děcko získá povědomí o hodnotě peněz, může se stát, že s penězi nedokáže adekvátně naložit. Někdy se přihodí, že děcko v euforii, že vlastní své první peníze, utratí kapesné za jeden den. Není to žádná tragédie, vy se jen nenechte přemluvit k tomu, až po vás bude vaše ratolest žádat kapesné znovu.
Buďte neoblomní a vydržte až do doby další výplaty kapesného.
Právě v tomto okamžiku má totiž dítě možnost poznat hodnotu peněz a začne se učit lepšímu hospodaření s financemi. Je tedy nutné, nejdříve ho seznámit s hodnotou peněz. Vezměte ho sebou třeba na nákupy a snažte se mu vše ukázat názorně. Děcko by rozhodně mělo, dokázat si peníze samo spočítat.
Někteří rodiče zvolí jako kapesné malé obnosy, které dítě obdrží za drobnou vykonanou práci nebo za dobrou známku, kterou získalo ve škole. Taková forma kapesného není výchovná. Může se vám stát, že bez drobného poplatku se bude potomek zdráhat domácí práce vykonat. Výše kapesného, se také bude odvíjet od finanční solventnosti rodičů. Každý rodič má jiné finanční možnosti.
úspěch u počítačové hry.jpg
Kapesné by rozhodně mělo být přiměřené věku a potřebám dítěte. Starším dětem můžeme založit kartu, na kterou budeme obnos pravidelně posílat. Posílíme finanční gramotnost dětí. Založte mu dětský účet. Účet může zřídit zákonný zástupce. Ten také v případě potřeby bude mít přehled o pohybu peněz na účtu.
Dětská konta jsou bez poplatků.