My, jako obyvatelé Evropy, už si asi ani nedokážeme představit jinou než finanční odměnu jako motivaci k vyšším výkonům v práci. Jistě, můžete také získat například více dovolené, ale motivace formou finanční odměny je v našich zemích nejčastější. Málokde se setkáme s tím, že máte jako hlavní motivaci k práci materiální ohodnocení.
 
Existují ovšem země, kde se cení něco jiného, než peníze. Venezuelská bezpečnostní firma Atlas Security zavedla ve své společnosti rozhodně netradiční způsob motivace a odměny.
bílé vejce

Co zaměstnanci obdrží?

Firma jim samozřejmě nabízí měsíční plat, a to ve výši dva miliony bolívarů, což je asi deset dolarů, což je v přepočtu něco přes 200 korun. To je samozřejmě strašně málo, ale podle kurzu černého trhu (jediného podle kterého se lze řídit) je minimální měsíční mzda asi jeden jediný dolar. Deset dolarů je tak poměrně hodně.
 
Kromě nadprůměrné mzdy mohou zaměstnanci, kteří budou do práce chodit včas, nezmeškají žádnou směnu a budou chodit do práce slušně oblečeni, získat až 144 vajec. Ano, pro nás naprosto obyčejných vajec.

144 vajec jako motivace

Nejspíš si teď říkáte, že pro 144 vajec byste se zas tolik nesnažili, protože finance navíc by se vám hodili více. Ve Venezuele je opak pravdou. Ekonomická situace je tam díky selhání socialistického řízení a propadu globálních cen ropy tak špatná, že jsou potraviny ceněny zlatem. Všichni obyvatelé mají velice omezený přísun potravin, proto jsou pro ně vejce obrovskou odměnou.
neonový nápis
 
Vzhledem k tomu, že Venezuela navíc patří mezi světové špičky v oblasti počtu vražd a právě bezpečnostní pracovníci patří mezi osoby, které jsou ve statistikách četně zastoupeny, je taková motivace k nezaplacení. Je jasné, že ne každý bude chtít pracovat na pracovní pozici, která zvyšuje možnost jeho úmrtí. Nicméně úžasná mzda a téměř 150 vajec má personál nalákat nejen na to, aby pro agenturu lidé pracovali, ale také aby pracovali dobře.