Vzhledem k tomu, že se již nejedná o nadstandardní drahou záležitost ve znamení dopřání si luxusu, jak bylo v počátcích, není divu, že stále více domácností preferuje tento způsob vytápění. Mezi přednosti patří nejen neviditelnost topení, neboť je zabudované pod podlahou, značným pozitivem a přínosem je rovnoměrné vytápění. Jedná se v současné době o pohodlný, výkonný, velmi efektivní i ekonomický způsob topení. Však prostřednictvím podlahové vytápění dochází k úspoře v rámci energie.

topení

Podstatným faktem je i šetrnost vůči životnímu prostředí a ideální volba nejen pro alergiky, neboť nedochází ke zvedání prachu prudce nahoru jako v případě radiátoru či jiného typu topení, taktéž dochází k eliminaci vzniku plísní.

Alternativa podlahové topení
Při výběru je třeba vyřešit podstatnou záležitost, zda topení teplovodní, elektrické – tj. zahrnující elektrické topné rohože, topné kabely a fólii, či vytápění teplovzdušné – tzv. hypokaust, které však není rozšířené a preferované, vhodné spíše pro domácnost s rekuperační jednotkou. Co se týče teplovodního topení – je sice dražší variantou, jeho zabudování je rovněž o něco složitější oproti elektrickému, ale disponuje účinnějším způsobem vytápění, tj. z provozního hlediska je levnější a adekvátnější.

Výhody podlahového topení
·         doslova dokonalé rovnoměrné rozložení teploty v celém interiéru,
·         naprostý komfort – teplo od nohou působí nejlépe i nejpříjemněji,
·         rozložení vytápění není omezeno kapacitou velikosti místnosti,
·         nižší spotřeba energie – úspornější způsob vytápění,
·         adaptabilita vůči nerovnoměrné ploše v místnosti, i v případě interiéru se čtvercovým či obdélníkovým půdorysem, je vytápění a tím související proudění tepla pravidelné,
·         nezabírá místo v interiéru, nenarušuje designově prostor,
·         reálná je kombinace podlahového topení s konvenčním, a to i v rámci jedné místnosti.

potrubí
 
Výběr krytiny vůči podlahovému vytápění

Logicky je třeba zvolit materiál mající co nejnižší tepelný odpor, neboť se jedná o zachování tvaru krytiny. Neadekvátní je nejen linoleum či PVC. Naopak vhodnou volbou je kamenná i keramická dlažba, potenciální jsou též vybrané laminátové podlahové lamely. Byť to může znít jako paradox, ale pravdou je, že reálné je i masivní dřevo, a to za dodržení určitých podmínek.