Každý máme možnost recyklovat odpadky, využívat městskou dopravu či kolo v preferenci ku pořízení osobního automobilu a tak dále. Jak ale můžeme ovlivnit dopad módního průmyslu na životní prostředí, když nejsme zrovna velká módní korporace? Tady je pár typů:
Kvalitní materiály
Kvalitní materiály jsou otázkou cenové dostupnosti. Na tom se shodneme všichni. Na druhou stranu ale vydrží mnohem déle a jejich výroba je spojena s mnohem přátelštějším přístupem k životnímu prostředí. Věděli jste, že značka Hermes používá k výrobě hedvábí pouze dešťovou vodu? Nebo že na výrobu trika z materiálu Tencel je za potřebí desetkrát méně vody než na výrobu trika z bavlny? Pokud si říkáte, že si stejně raději koupíte sukni ve výprodeji za pár korun, vzpomeňte si také, proč bylo možné cenu stlačit takhle nízko. Může za to levná pracovní síla, kterou tvoří bohužel velmi často malé děti.
Slow fashion
Nepodléhejte prvkům fast fashion! Sezónní obnova šatníku, protože tenhle kabát už není prostě in, není zrovna šetrná k životnímu prostředí. Koneckonců, co bylo in před dvěma lety, možná není in dnes, ale dejte tomu pár let, a jsme tam, kde jsme byli. Pamatujte na to, když se budete zbavovat „mrkváčů“, protože teď se nosí zvony (už zase!)
Zboží z druhé ruky
Levnější variantou pořízení kvalitních materiálů jsou second handy. Můžete tam najít opravdu skvělé kousky, zaplatíte za ně mnohem méně, a ještě budete mít dobrý pocit, že nepodporujete fast fashion a nekvalitní řetězce, ale naopak přispíváte k recyklaci zboží. V Británii jsou populární takzvané Charity shops, kde je možné oblečení darovat a část výdělku putuje přímo charitám.
Správná recyklace oblečení
A tímto se dostáváme k poslednímu bodu. Jak se správně zbavit oblečení, aby se nerozkládalo navěky? Darujte je charitám, do second handu, nebo je vhoďte do recyklačních kontejnerů.
Tak jak jste se rozhodli, budete šetrnější k životnímu prostředí?